Vodeći evropski klimatolozi i meteorolozi upozoravaju i kažu da Evropa treba da se pripremi za "potencijalno istorijski smrtonosni toplotni talas".
Silvia Laplana, veoma popularni metereolog u Španiji, na svom Tviteru najavila je da "pakao dolazi" i da svi treba da budu oprezni. Ovaj svoj tvit ilustrovala je mapom Španije gde se predviđa temperatura od 40 stepeni u narednih nedelju dana.
El infierno is coming. pic.twitter.com/j0iGEYF0ge
— Silvia Laplana (@slaplana_tve) 24. јун 2019.
Stefan Rahmstorf, glavni klimatolog i profesor fizike na Univerzitetu u Potsdamu, objavio je na Tviteru šokantnu informaciju. On je rekao da toplotni talas može da izazove i smrt.
- Toplotni talasi su ubice. Godine 2003. evropski totplotni talas uzrokovao je smrt 70.000 ljudi... Prošlogodišnje vruće leto u Nemačkoj procenjuje se da je uzrokovao najmanje 1.000 preuranjenih smrti - napisao je.
Data show that the normally eastward atmospheric summer circulation of the NH mid-latitudes has slowed down, including the jet stream. This favors more hot-and-dry conditions over the continent and is likely linked to Arctic warming. Coumou et al. 2015: https://t.co/wsQbn8l5VP pic.twitter.com/VqaIp3rNVS
— Stefan Rahmstorf (@rahmstorf) 24. јун 2019.
Kaako je objasnio ovakvi toplotni talasi sve češće pojavljuju zato što su klimatske promene oslabile vodene struje u visokim slojevima atmosfere, zbog čega se događa, kao sad, da se vazduh iz Sahare usisa iznad Evrope i onda tu naprosto stoji. I prži. I ubija ljude, životinje, prirodu...
On je naveo i to da naredne nedelje u Evropi možemo očekivati novi rekordni toplotni talas, i to poput onog iz 2003. koji je bio najgori u poslednjih najmanje 500 godina. Verovatno i dosta duže. Uopšte, leto 2003. klimatolozi, meteorolozi, medicinske hitne službe i osiguravajuće kompanije pamte po 15.000 umrlih samo u Francuskoj.
The airmass (at 850 hPa) in France may be > 30°C this week.
— Mika Rantanen (@mikarantane) 25. јун 2019.
To get perspective how anomalous it is, here's ERA5 T850 maximum for any month and for June. Clearly an all-time record (at least for 41 years), and totally unheard of for June.#heatwave pic.twitter.com/YAhXExbUUO
Pa ako se dogodi da u o letu 2003. i 70.000 mrtvih od toplotnog talasa, govore ljudi poput Rahmstorfa i mnogih drugih, jasno je da bi se lako moglo dogoditi nešto jako loše i ovog leta.
Francuski meteorolog Žilom Voznica otvoreno je najavio mogućnost da se u toj zemlji sruši rekordna temperatura svih vremena od 45 stepeni. Profesor Rahmstorf naveo je u svojim objavama poslednjih dana da su najtoplija leta od 1500. godine, osim onog užasnog iz 2003., bila još i prošle godine, 2016., 2010. i 2002. A sve to u svetu koji se do danas zagrejao za tek nešto više od 1 stepen od proseka.
Rahmstorf opisuje takav svet rečima da bi "dve trećine sveta u razvoju zbog toga svake godine imale rekordne vrućine na kraju 21. veka".